XIII Obchody Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

       27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w obchody którego to od kilku lat włącza się również nasza szkoła. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju, tegoroczne upamiętnienie tragicznych wydarzeń i ofiar Holokaustu, odbyło się bez obecności młodzieży szkolnej.

           Przy znajdującej się na ulicy Kopernika pamiątkowej tablicy, miejscu przemyskiego getta, gdzie w latach 1942 – 1943 zamordowanych zostało 1580 Żydów, odbyło się symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Hołd ofiarom Holokaustu, w imieniu naszej szkoły oddali Pan Dyrektor Piotr Pipka wraz z Panią Marią Ficak. W wydarzeniu tym, wzięły udział władze Miasta Przemyśla na czele z Panem Prezydentem Wojciechem Bakunem oraz przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci im. profesora Mojżesza Schorra.

   Pamiętaliśmy również o uczczeniu miejsca stracenia Michała Kruka, przemyślanina, który za pomoc Żydom został publicznie powieszony ‘ku przestrodze’ dla innych. Była to pierwsza egzekucja w naszym regionie, a być może w Polsce.

   Znicze pamięci zapłonęły również na Przemyskim Kirkucie, który odwiedziła grupa naszej młodzieży pod opieką pani Marii Ficak i jednego z rodziców.

Przemyska 'Szaszkewiczówka’ pamięta.

« z 5 »