Spotkanie z panią Olgą Solarz

       W poniedziałek, 4-go marca, mieliśmy przyjemność posłuchać wykładu przygotowanego przez panią Olgę Solarz – Ukrainoznawcę, doktor etnologii, wykładow Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wykład dotyczył dwóch wybitnych kobiet, Oleny Kulczyckiej i Heleny Deutsch, mieszkających w kamienicy przy ulicy Ratuszowej w Przemyślu.

Olena Kulczycka (1877-1967) była ukraińską malarką i graficzką secesyjną. Jej prace były uznane w kręgach artystycznych, a wystawiane min. w Kijowie, Lwowie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Berlinie, Sztokholmie i Wiedniu.

Helena Deutsch (1884-1982) była psychoanalityczką żydowskiego pochodzenia, asystentką austriackiego psychologa Sigmunda Freuda. Była pierwszą psychoanalityczką, poruszającą tematyki psychologii kobiety i seksualności kobiecej.

          Podczas wykładu, mogliśmy poznać historię, osiągnięcia oraz ciekawe fakty związane z dwiema wybitnymi postaciami. Obecni uczniowie, klas od 8SP do II LO z zaciekawieniem słuchali prezentacji i wykładu.

        Dziękujemy serdecznie pani Solarz za przybycie do naszej szkoły, a pani Marii Ficak za zorganizowanie spotkania. Mamy nadzieję, że to nie ostatni raz, kiedy gościliśmy w naszych progach panią Olgę. Wierzymy również, że nasi uczniowie będą mieli okazję częstszego poznawania zapomnianych historii naszego miasta.

Tekst: Maksym Nakonieczny                Zdjęcia: Oleh Mihulka