Свята без тата …

 

Blisko 4000 ukraińskich dzieci święta Bożego Narodzenia spędzi bez ojca, który oddał swoje życie w obronie Ukrainy. W Polsce ruszyła ósma akcja „Święta bez taty”.

      Na wschodzie Ukrainy od ośmiu lat trwa wojna, wraz z liczbą ofiar rośnie liczba osieroconych dzieci. Wolontariusze z Polski i Ukrainy starają się zrobić wszystko możliwe, aby te dzieci choć na chwilę poczuły magię Świąt i zapomniały o swojej tragedii. Inicjatywa przyciąga setki dobrych serc, a wszystko po to, aby raz w roku, na Boże Narodzenie, wspólnie przekazać symboliczny prezent dzieciom poległych ukraińskich żołnierzy i tym samym uczcić pamięć tych, którzy już nigdy nie zasiądą przy świątecznym stole ze swoją rodziną.

Święta bez taty” to świąteczna zbiórka dla dzieci osieroconych przez wojnę na Ukrainie od 2014 roku organizowana przez Fundację UNITERS (dawniej Inicjatywa Bohaterom Majdanu).

     Zbiórka nie jest akcją humanitarną. To symboliczne prezenty świąteczne, których celem jest pokazanie dzieciom, że pamiętamy o tym, że ich ojcowie oddali to co najcenniejsze, swoje życie, w walce o lepsze jutro dla nas wszystkich.

Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia i do tego dnia można pomóc na kilka sposobów:

wpłacając datek online na www.zrzutka.pl/swietabeztaty, lub na rachunek fundacji: 55 1090 1841 0000 0001 4887 5552, biorąc udział w aukcji charytatywnej na Facebooku, czy chociażby rozpowszechniając informację o zbiórce.

Dotychczas akcja odbywała się w Polsce, gdzie zbierano pieniądze, słodycze i zabawki, pakowano w indywidualne paczki prezentowe, które potem trafiały na Ukrainę do małych adresatów. Ze względu na trwającą pandemię, organizatorzy byli zmuszeni przenieść wszystkie działania w online, dlatego w tym roku zbierane są jedynie pieniądze, za które następnie na Ukrainie zostaną zakupione, zapakowane i wręczone prezenty.

W ramach akcji odbywa się również charytatywna aukcja internetowa.

Od 1 grudnia, każdego dnia o 18:00 na stronie akcji na Facebooku (www.facebook.com/swietabeztaty) na licytację będą wystawiane cenne przedmioty przekazane przez znanych sportowców, pisarzy, malarzy z Polski i Ukrainy. Wszystkie pieniądze z aukcji będą przeznaczone na zakup prezentów.

Akcja charytatywna „Święta bez taty” organizowana nieprzerwalnie od 2014 roku posiada patronat honorowy Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci wraz z małżonką Iryną. Również w tym roku do grona partnerów dołączył Europejski Kongres Ukraińców oraz organizacje charytatywne z Danii, Luksemburga, Niemiec i Łotwy.

Od 2014 roku w ramach akcji wręczono ponad 20 000 indywidualnych prezentów

Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do wsparcia akcji.

Szczegóły na www.swietabeztaty.pl