AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”

Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. …

< Marek Edelman>

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

    Tego dnia uczniowie naszej szkoły tradycyjnie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, upamiętnienia bohaterów, którzy walczyli w kwietniowym zrywie w getcie.

   W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie klas IV, VI, VII, którzy własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile. Kwiaty swym wyglądem przypominają gwiazdę Dawida i symbolizują pamięć oraz nadzieję.

    Zgodnie z ideą akcji siódmoklasiści pod opieką wychowawców wyruszyli w miasto, aby wręczyć przemyślanom przygotowane kwiaty i przypomnieć o tamtych wydarzeniach.  Odwiedzili również miejsce pamięci poświęcone 1580 przemyskim Żydom straconych w latach 1942-1943, byli pod tablicą upamiętniającą Michała Kruka, zamordowanego przez okupantów niemieckich za pomaganie Żydom, przypomnieli sobie informacje historyczne o miejskim getcie.

   Została również wykonana gazetka tematyczna o przedwojennym żydowskim Przemyślu, o getcie istniejącym w latach 1940-1943, o wiernych grekokatolickich, księżach i siostrach zakonnych, którzy pomagali Żydom.

   Miłym zaskoczeniem były podziękowania przechodniów za akcję, jak również słowa „wiem, co to za akcja”, chwila zadumy.

   To dla nas niebywale cenne, że coroczny udział w akcji przynosi efekty i jest ciepło przyjmowany.

Bardzo gorąco dziękujemy wychowawcom i uczniom klas IV, VI, VII za włączenie się do akcji i przekazanie nam relacji z jej przebiegu w postaci zdjęć.

« z 3 »