Klasa szósta ze słownikami za pan brat

      25 października 2022 r. uczniowie klasy 6SP odwiedzili Przemyską Bibliotekę Publiczną i uczestniczyli w zajęciach poświęconych słownikom 'Ze słownikami za pan brat’.

     Zajęcia przygotowała i prowadziła pani Monika Maziarz. Rozmawiano o słownikach języka polskiego, o słowniku ortograficznym, frazeologicznym, synonimów, antonimów, wyrazów obcych i poprawnej polszczyzny. Uczniowie dowiedzieli się, jak sprawnie wyszukiwać informacje w słowniku, z jakich elementów składa się artykuł hasłowy i przekonali się, że jedno słowo może mieć kilka znaczeń. Choć w dobie Internetu drukowane leksykony zdają się przechodzić do lamusa, nadal są bardzo pomocne, zwłaszcza w procesie edukacji.

    W czasie zajęć, młodzież klasy 6, posługując się odpowiednim słownikiem, musiała połączyć w pary rozsypane słowa i ich definicje, znaleźć synonimy podanych wyrazów, przyporządkować do danego frazeologizmu właściwe znaczenie oraz wstawić odpowiednią formę wyrazu w zdaniu.

    Po ciekawym i bogatym w ćwiczenia praktyczne spotkaniu, nasi uczniowie z pewnością będą teraz ze słownikami za pan brat.

« z 3 »