Akcja 'Żonkile’

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Marek Edelman

      19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. By upamiętnić wydarzenia z 1943 roku, już po raz dziesiąty, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizuje akcję społeczno-edukacyjną ‘Żonkile’, do której to, od pięciu lat, przyłącza się młodzież naszej szkoły.

        Tegoroczna akcja, prowadzona pod hasłem ‘miłość’, odbywa się w czasie, gdy Ukraina jest objęta konfliktem militarnym. Giną ludzie, niszczone są miasta i wsie a część ludności zmuszona jest do ucieczki z własnego kraju. Udział w akcji jest również formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że „Auschwitz nie spadło z nieba”, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, godność i swoich najbliższych. Dzisiejszą akcją podkreślamy również znaczenie niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych wartości i postaw takich jak miłość, empatia, wrażliwości na krzywdę innych czy poświęcenie na rzecz potrzebujących.

    Po przedstawieniu zarysu historii przemyskich Żydów i przemyskiego getta, zobrazowanej wielkoformatowych fotografiami, młodzież klasy 6SP pod opieką wychowawcy klasy p. Marii Ficak i p. Małgorzaty Skowronek, przemaszerowała śladami przemyskiego getta do miejsca upamiętniającego pomordowanych Żydów oraz pod tablicę poświęconą Michałowi Krukowi, na którym to odbyła się pierwsza publiczna egzekucja za pomoc Żydom. Mijając przechodniów miasta Przemyśla, uczniowie wręczali żonkile przypominając o obchodzonej dziś rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

    Pielęgnując pamięć o holokauście oraz wspominając bohaterów, którzy stanęli do walki o ludzką godność, dajemy świadectwo przywiązania do naszej wspólnej historii, jak również wspieramy wszystkich, którzy o własną wolność i godność walczą dziś w Ukrainie. #Niech połączy nas Pamięć.

« z 4 »