Uroczyste otwarcie szkoły po modernizacji

     

17 maja 2023r. odbyła się uroczystość otwarcia nowo wyremontowanej sali gimnastycznej, pomieszczeń przynależnych oraz sal lekcyjnych naszej szkoły. Całość przedsięwzięcia sfinansowana została przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji IOM przy ONZ we współpracy z rządem Norwegii i Niemiec. Dzięki wsparciu IOM, otrzymaliśmy możliwość dostosowania pomieszczeń szkoły do znacznie zwiększonej liczby uczniów przybyłych po wybuchu wojny na Ukrainie.

     Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Lívia Styp-Rekowska Szefowa Misji IOM w Polsce, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Magdalena Kuśka – koordynator terenowy z ramienia IOM, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych, Etnicznych i Religijnych, Agnieszka Buk Honorowy Konsul Niemiec w Rzeszowie, Przedstawiciel Ambasady Brytyjskiej Ruben Rees, Renata Kochanowicz – Chalicka Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Przemyślu, Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu Igor Horków, główny wykonawca prac remontowych Zenon Wojtowicz oraz licznie zebrani przedstawiciele organizacji stowarzyszonych przy IOM.

Zgromadzeni goście w swoich przemówieniach podkreślali jak ważną rolę odegrała szkoła w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainie, stając się pierwszą szkołą przyjmującą uchodźców, w której to nadal naukę kontynuuje ponad 100 uczniów przybyłych z Ukrainy. Podkreślano również, jak wielką rolę odgrywa szkoła, w której kultywuje się tradycje i pielęgnuje język ojczysty, w tolerancji i współdziałaniu ze społecznością lokalną.

        Podczas uroczystości, Pan Dyrektor Piotr Pipka przybliżył istotne fakty z kart historii szkoły, uzupełnione prezentacją slajdów z wielopłaszczyznowej działalności szkoły. Pan Dyrektor, wyraził wdzięczność za ogromne wsparcie i pomoc w dostosowaniu szkoły do podwojonej liczby uczniów oraz stworzenie szerszego dostępu do nowoczesnych i efektywnych metod nauczania. Szczególnie ciepłe słowa wdzięczności skierowane zostały do Pani Anny Graby, koordynatora z ramienia IOM, która od początku nadzorowała projekt, zaangażowana była we wszystkie jego etapy i skutecznie doprowadziła do jego realizacji.

Część oficjalna dzisiejszej uroczystości, przeplatana była występami uczniów naszej szkoły. Swoje umiejętności zaprezentowały ‘Wesołe Bandurki’, zespół instrumentów ludowych, zespół tańców ludowych ‘Arkan’ oraz najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego. W nawiązaniu do Święta Wyszywanki, przypadającego w tym roku 18 maja, odbył się również pokaz strojów ludowych z różnych regionów Ukrainy i Polski. Charakterystyczna, niezwykle barwna wyszywanka jest szczególnym, unikalnym symbolem odzwierciedlającym ukraińską tradycję i narodową tożsamość, która po wybuchu konfliktu nabrała jeszcze głębszego znaczenia.

W imieniu Dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów ZSO Nr 2, dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zaangażowanie w realizację projektu, z którego efektów mogliśmy się dzisiaj wspólnie cieszyć.

« z 19 »