,,Szkoła Dialogu”
Pod koniec marca tego roku nasza szkoła została zaproszona do uczestnictwa w niezwykle ciekawym projekcie. „Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce.
Na początku, podczas dwudniowych warsztatów zgłębialiśmy wiedzę o społeczności żydowskiej. Zajęcia prowadzone były przez Małgosię i Marcina – młodych, pełnych pasji trenerów Forum Dialogu, którzy w czasie trwania całego projektu wspierali nas merytorycznie. Następnie naszym zadaniem było zorganizowanie i przeprowadzenie wycieczki śladami przemyskich Żydów. Wzięliśmy się z zapałem do pracy. Nieocenioną pomocą okazało się spotkanie z panem J. Szwicem – dziennikarzem lokalnej gazety i doktorem J. Hołówką – świadkiem tragicznych wydarzeń z czasów wojny. Na kolejnym spotkaniu z trenerami zaprezentowaliśmy przygotowany projekt. Oprowadziliśmy naszych trenerów przygotowaną przez siebie trasą wycieczki i gry terenowej. Na ostatnim spotkaniu dokonano podsumowania zdobytej wiedzy i doświadczeń.
Wycieczka, na którą zaproszeni zostali mieszkańcy miasta, lokalnych mediów oraz przedstawiciele klasy z sąsiedniego gimnazjum wraz z nauczycielkami odbyła się 27 maja 2017 r. Staraliśmy się przekazać wiedzę zdobytą w ciągu ostatnich tygodni. Prezentowaliśmy duże zdjęcia, aby wszyscy mogli wyobrazić sobie świat, który zaginął. Uczestnicy mieli okazję spojrzeć na Przemyśl z nieco innej perspektywy. Natomiast 1 czerwca 2017 r. dla uczniów naszego gimnazjum przeprowadziliśmy grę terenową. W przystępny sposób opowiadaliśmy o trudnej, często tragicznej historii. Taka forma przyswajania wiedzy bardzo spodobała się naszym kolegom. W tym samym dniu jeszcze raz ruszyliśmy na trasę wycieczki „Śladami przemyskich Żydów”. Tym razem w wycieczce wzięli udział studenci PWSW i panie filmujące naszą pracę. Realizacja projektu dobiegła końca. Dzięki niemu poznaliśmy historię i kulturę Żydów. Dziś możemy sobie wyobrazić, jak wyglądało życie w przedwojennym Przemyślu. Nie bez znaczenia jest również wspólne spędzanie czasu i integracja.