Nasi uczniowie wolontariuszami akcji „Żonkile”
„Trzeba dziś znowu młodzież nauczyć,
iż pierwszą i najważniejszą rzeczą jest życie… .”
Marek Edelman
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.
Już po raz drugi, uczniowie przemyskiej „Szaszkewiczówki”, przyłączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której celem jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawski. Opiekę nad przebiegiem akcji „Żonkile” w naszej szkole sprawowały: p. M. Ficak, p. M. Tucka, p. M. Chaszczyn, p. U. Bodnar, p. N. Rybka i p. M. Skowronek.
By uczcić to wydarzenie, na korytarzach naszej szkoły pojawiły się gazetki i tablice upamiętniające społeczność Żydowską mieszkającą w Przemyślu, przedstawiające Żydowskie miejsca w naszym mieście oraz przypominające o zbliżającej się akcji ‘Żonkile’. W obchody rocznicy zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjaliści i Licealiści. W ramach akcji ‘Żonkile’ odwiedzili m. in. miejsce straceń na ulicy Kopernika w Przemyślu, miejsce kaźni ponad 2 tysięcy Żydów pod Wapnicą, obejrzeli wystawę poświęconą przemyskim Żydom w Narodowym Muzeum Ziemi Przemyskiej oraz uczestniczyli w projekcji filmu „‘Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.”, udostępnionego przez Muzeum POLIN. Przeprowadzona została również prelekcja na temat znanych postaci społeczności greckokatolickiej, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej oraz czołowego, 5 miejsca Ukrainy pod względem uhonorowanych odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Uczniowie przygotowali również papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, którego imieniem został ogłoszony rok 2019. Punktem kulminacyjnym tegorocznej akcji ‘Żonkile’, było wyjście młodzieży na ulice miasta Przemyśla i rozdanie żonkili jego mieszkańcom, a tym samym upowszechnienie wiedzy na temat wydarzeń w Getcie Warszawskim oraz upamiętnienie bohaterskich powstańców. O naszej akcji, napisano artykuł w lokalnej prasie „Życie podkarpackie”, który dostępny jest pod linkiem: https://www.zycie.pl/informacje/artykul/22901,zonkile-pamieci
Pamiętamy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii. Dzięki takim akcjom, uczymy się również, że „Nie można być obojętnym na zło (…), jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła ”.