Nasi uczniowie na wymianie młodzieży w Niemczech

 

      Wymiana ze szkołą w Türkismühle będzie być może jedną z najlepszych przygód w naszym życiu. Wielu z nas spełniło swoje marzenia, a w dodatku nawiązało nowe przyjaźnie i nauczyło się wielu rzeczy.

   Nasza przygoda rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy to po śniadaniu do Spohns Haus  przyjechała grupa uczniów z Niemiec. Po wstępnym zapoznaniu się i zakwaterowaniu udaliśmy się na pierwsze zajęcia, gdzie nie tylko nauczyliśmy się podstawowych zwrotów w przeciwnym języku, ale i udowodniliśmy, że komunikacja bez słów jest możliwa i efektywna. Następne zajęcia dotyczyły mobilności i jaki wpływ ma to na naszą planetę. Razem utworzyliśmy krzyżówkę, której hasłem zostało właśnie słowo „Mobilität”, co oznacza mobilność. W tymże czasie rozdzielono nam zadnia. Każdy z nas miał godzinę czasu na zdobycie informacji na temat jak wiele miejsca zajmuje parking w porównaniu z placem zabaw; jaką drogę przebywają warzywa i owoce zanim trafią do sklepów; jak wiele i jakie pojazdy można spotkać na ulicach Gersheim w przeciągu 10 minut; jak można spędzić urlop w Gersheim; czy pasażerowie są zadowoleni z komunikacji miejskiej. Wieczorem tego dnia pan Hans Bollinger przedstawił nam prezentację na temat początków współpracy.

   Następnego dnia, tuż po śniadaniu, udaliśmy się na wycieczkę do Strasburga. Pobyt tam rozpoczęliśmy od spaceru nad rzeką, aż do samego centrum miasta. Poznaliśmy historię Katedry pw. Najświętszej Marii Panny, która była budowana przez ponad 400 lat i aktualnie jest najwyższym budynkiem wykonanym z piaskowca na całym świecie. W ramach wolnego czasu każdy z nas mógł zwiedzić różne zakamarki centrum i podziwiać niezwykłą architekturę. Kolejnym punktem był Parlament Europejski. Na początku obejrzeliśmy film, w którym wyjaśniono nam na czym polega praca parlamentu, zwrócono uwagę na ocieplenie klimatu, czy też wspomniano o konfliktach m.in. na Ukrainie. Jako pierwszej grupie z naszej szkoły udało nam się zobaczyć salę obrad. Dowiedzieliśmy się od czego zależy liczba europarlamentarzystów z danego kraju lub jak wygląda głosowanie.

  W środę, prezentowaliśmy plakaty, które stworzyła każda grupa w ramach odpowiedzi na zadania z pierwszego dnia. Doszliśmy do szokujących wniosków, że transport 1kg mango z Chile jest okupiony emisją 10kg dwutlenku węgla do atmosfery; jeden z parkingów w Gersheim zajmuję 300m2, podczas gdy plac zabaw jedynie 84m2; co do autobusów, 2 na 3 pasażerów było niezadowolonych z rozkładu jazdy. Kolejny raz udowodniono nam, że sami mamy ogromny wpływ na ocieplenie klimatu m.in. przez transport, którego używamy na co dzień.

   Kolejnym punktem dnia był spacer i zapoznanie się z elektrorowerem, z którego każdy potem mógł skorzystać. W ten sposób dostaliśmy się do Europejskiego Parku Kulturowego, w którym zobaczyliśmy biżuterię celtycką należącą należącą niegdyś do wysoko postawionej kobiety. Kilkadziesiąt metrów dalej ujrzeliśmy fundamenty rzymskiej willi,  a zaledwie 150m za bramą wjazdową ruiny rzymskiego miasteczka. Wieczorem spotkaliśmy się ptzy wspólnym ognisku, na którym piekliśmy tutejszy przysmak.

  W czwartek z samego rana pojechaliśmy odwiedzić szkołę w Türkismühle. Zostaliśmy serdecznie przywitani oraz wzięliśmy udział w akademii „Dnia Tolerancji”. Podczas powrotu do Gersheim  wstąpiliśmy nad jezioro Bostalsee. Po kolacji zorganizowana została dyskoteka,  na której wszyscy tańczyli i dobrze się bawili.

   Pobyt w Gersheim nie tylko wywołał na naszych twarzach uśmiech, ale i nauczył nas czegoś nowego. Każdy z nas wrócił do domu ze wspaniałymi wspomnieniami i nowymi postanowieniami, które być może zmienią nasze otoczenie na bardziej przyjazne środowisku.

Za zorganizowanie nam wyjątkowej wymiany młodzieżowej i całotygodniową opiekę jesteśmy niezmiernie wdzięczni p. dyr Darii Kołacz i p. Pawłowi Łomaczowi.

Tekst: Wiktoria Rogólska