Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dnia 23 stycznia w Przemyślu odbyły się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w które to czynnie od kilku lat włącza się nasza szkoła. Dokładną datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia tj. dzień wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau w 1945 roku, którego 79. rocznicę obchodzimy w tym roku.

W naszej szkole, Dzień Pamięci zainaugurowało spotkanie, w którym udział wzięli wyjątkowi goście: pan dr hab. Wacław Wierzbieniec prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, pani dr Rachela Halpern z USA, pan Jeffrey Cymbler również mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych oraz pani Domicela Klima współorganizator Obchodów Dnia Pamięci w Przemyślu wraz z Dyrekcją, nauczycielami i uczniami naszej szkoły. Głównym organizatorem i koordynatorem spotkania była pani Maria Ficak.

Dzisiejsi goście pani Rachela i pan Jeffrey dali nam żywą lekcję historii, dzieląc się swoimi przeżyciami i rodzinnymi wspomnieniami. Młodzież ‘Szaszkewiczówki’ miała okazję wysłuchać nieznanych dotąd historii potomków lokalnych Żydów. Tło historyczne do opowiadanych wydarzeń w niezwykle ciekawy sposób rozwijał pan dr hab. Wierzbieniec, historyk i profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego specjalizujący się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich oraz historii najnowszej Polski.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się przy tablicy upamiętniającej ofiary getta żydowskiego znajdującej się przy ul. Kopernika 14, gdzie mieściło się największe getto na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Przy tablicy złożono kwiaty, znicze i odprawiono wspólną modlitwę. W uroczystości uczestniczyła Pani Dyrektor naszej szkoły Joanna Baran wraz z uczniami klasy 6SP pod opieką wychowawcy pani Ulany Bodnar.

W kolejnej części obchodów Dnia Pamięci, wtorkowe uroczystości przeniosły się na stary cmentarz żydowski przy ul. Rakoczego, gdzie odsłonięto tablicę informacyjną o historii cmentarza. Tablica to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Na wspólnej Modlitwie Ekumenicznej nie zabrakło młodzieży naszej szkoły, a mianowicie klasy 7SP, 8SP i 2LO wraz z Dyrektor Szkoły panią Joanną Baran i wychowawcami klas.
« of 8 »