TAK JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO

     6 czerwca 2022 roku uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej wraz ze swoim nauczycielem historii p. Pawłem Łomaczem, wzięli udział obchodach 80. Rocznicy ,,akcji Reinhardt”. Akcja ta była przeprowadzona w latach 1942 – 1943 na terenie okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W czasie zaledwie kilkunastu miesięcy zamordowano aż ok. 1,85 mln Żydów.

     W naszym mieście – Przemyślu, gdzie przed wojną żyło ok. 20 tys. Żydów, odbyły się obchody upamiętniające tę tragedię. Uroczystości zostały zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych oraz miastem Przemyśl. W pierwszej części została otwarta wystawa plenerowa, mieliśmy także możliwość wysłuchania przemów znamienitych gości, odczytano również specjalny list od Premiera Mateusza Morawieckiego i Marszałka Sejmu – Elżbiety Witek.  Co znamienne, pojawiło się wiele porównań Holocaustu do obecnej sytuacji na Ukrainie. Z żalem zgodnie stwierdzano, że w tej kwestii ludzkość nie wyciągnęła wniosków, a historia kolejny raz się powtarza.

     Następnie, na Zamku Kazimierzowskim odbył się koncert, zatytułowany: ,,Tak jak byśmy nigdy nie istnieli”, podczas którego została zaprezentowana tradycyjna żydowska modlitwa za zmarłych – Kadisz. Na samym końcu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego. Pamiętajmy, aby wyciągać wnioski z przeszłości i nigdy nie popełniać tych samych błędów.

« z 3 »