Spotkanie z panem Antonim Pilchem

          W poniedziałek, 4 lutego, mieliśmy okazję gościć w progach naszej szkoły wyjątkowa osobę. Pan Antoni Pilch, jest urodzonym w Przemyślu muzykiem, lutnistą, absolwentem ,,The Royal College of Music” w Londynie      i Akademii Muzycznej w Krakowie. Pan Antoni zaprezentował uczniom muzyczne, wielokulturowe dziedzictwo terenów Nadsania przemyskiego. Zaprezentowane zostały cztery utwory ze zbiorów Oskara Kolberga, przy akompaniamencie lutni. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Marię Ficak.

        Nasz gość zagrał nam śpiewki i tańce chasydzkie oraz zaśpiewał nam ukraińską pieśń z terenów przemyskich z typowo żydowską melodyką. Pokazuje to, jak bardzo kompatybilne ze sobą były kultury grup etnicznych mieszkających w naszym mieście. Pan Pilch opowiedział także swoim słuchaczom o historii lutni i o tym, jak bardzo była spokrewniona z ukraińskimi instrumentami ludowymi, kobzą i starodawną bandurą, które do XVI w. były instrumentami niemalże bliźniaczymi z lutnią. Pan Antoni przyniósł również kolekcjonowane przez siebie znaleziska – pieczątkę gminy żydowskiej, fragment pergaminu z zapiskami z Tory oraz fragment macewy.

         Spotkanie z lutnistą było niezwykle pouczające, uczniowie w ciszy i z zaciekawieniem słuchali gościa. Mamy nadzieję, że podobne wydarzenia będą miały miejsce w naszej szkole częściej, a uczniowie, w których po spotkaniu zrodziła się ciekawość odkrywania dziedzictwa wielokulturowego i muzycznego, będą rozwijać swoje zainteresowania.

Tekst: Maksym Nakonieczny         Zdjęcia: Oleh Mihulka