Jesienne spotkanie piątoklasistów z tematyka żydowską

 

 

Uczniowie klasy 5 pod opieką wychowawcy wzięli udział w jesiennym spotkaniu z tematyką żydowską, podczas którego przypomnieli sobie informacje o przemyskim getcie, po likwidacji którego zagładzie uległa niemal cała żydowska społeczność naszego miasta.

Poznali historię i bohaterstwo sióstr Podgórskich – korzystając z zasobów Przemyskiej Biblioteki Przemyskiej – grając w mobilną grę literacką „Tajemnice Tatarskiej 3”.

         Piątoklasiści wybrali się również do miejsca, jak dotąd im nieznanego, czyli na kirkut -cmentarz żydowski, przy ul. Słowackiego. Nazwa kirkut jest używana w języku polskim. Sami Żydzi nazywali cmentarze określeniem – w języku hebrajskim: „bejt kwarot” (dom grobów), „bejt chaim” (dom życia), „bejt olam” (dom wieczności), bejt awot (dom ojców); w języku jidysz: „hajlike ort” (święte miejsce) oraz „gute ort” (dobre miejsce).

Młodzi ludzie z ogromnym zainteresowaniem spacerowali alejkami cmentarza przypatrując się stojącym tam macewom, z dużym zaangażowaniem porządkowali je z opadłych liści, gałęzi, czyścili z porosłego mchu, świecili znicze.

Przypomnijmy, że nekropolia została oficjalnie założona 1822 roku i jest największym cmentarzem żydowskim w woj. podkarpackim wpisanym do rejestru zabytków. To wyjątkowe miejsce pamięci, o które warto dbać i odwiedzać, gdyż pozwala poznawać piękno żydowskiej sztuki nagrobnej. Wizyta tutaj to również najlepsza okazja do edukowania młodych ludzi w duchu dialogu oraz szacunku dla spuścizny duchowej i materialnej innych narodów.